Septik na chatu: v čom je lepší ako žumpa?

moderná chata uprostred hlbokého lesa

 

Majitelia odľahlých chát sa často nemôžu napojť na kanalizáciu.

Vlastníte chatu, ktorá sa nachádza v odľahlej lokalite a hľadáte ideálne riešenie, ako naložiť s odpadovou vodou, keďže nie ste pripojení na kanalizáciu? V tomto článku sa dozviete, prečo je ideálnou voľbou práve septik.

Septik vs. žumpa

Na úvod si treba ujasniť v tom, aký je rozdiel medzi septikom a žumpou, keďže ľudia v tomto stále nemajú jasno. Ani sa nečudujeme, veď väčšina z nich sa vie bez problémov napojiť na kanalizačný systém v ich meste alebo obci a nič podobné nemusia riešiť.

Septik alebo žumpa? To je otázka!

Čo však s chatami, sa nachádzajú na samote pri lese? Buď sa rozhodnete pre žumpu, alebo lepšiu možnosť – septik. Uvedomujeme si, že vybrať si jedno z týchto dvoch zariadení môže byť náročné. Takže septik alebo žumpa? Treba zvážiť niekoľko faktorov, o ktorých si čo-to povieme v nasledujúcich riadkoch.

Čo je žumpa: septik nie je to isté! 

Žumpa slúži na zachytávanie odpadových vôd, avšak bez vypúšťania do povrchových a podzemných vôd. Keďže nemá žiaden odtok, po naplnení je potrebné jej obsah odviezť fekálnym vozidlom do čističky odpadových vôd, kde sa odpad zlikviduje. Pravidelné vyprázdňovanie môže byť pre viacerých ľudí problém, keďže ide o prácu navyše. So septikom by ste od toho mali pokoj. 

priezračne čistá voda v sude

 

Mnohí ľudia riešia to, ako naložiť s odpadovou vodou na chate.

Užitočné rady k téme „žumpa”. Povolenie alebo ohlásenie?

Žumpu si nemôžete ku chate postaviť len tak, z ničoho nič. Je dôležité vedieť, že ak plocha nebude presahovať 25 m2 a hĺbku 3 metre, nemusíte riešiť stavebné povolenie. Realizáciu však treba ohlásiť obecnému úradu. Ak uvažujete nad žumpou, pamätajte, že by mala byť vodotesná, aby prípadné uniknuté splašky nekontaminovali pôdu a podzemnú vodu.

Čo sa týka praktického hľadiska, pri investícii do žumpy musíte rátať s jej údržbou. Pravdou je, že sa hodí skôr do oblastí, ktoré sú menej využívané. Pokiaľ na vašej chate trávite veľa času, alebo ju chcete využívať na prenájom pre turistov, nebude vám stačiť žumpa, budete musieť zvoliť domácu čistiareň odpadových vôd.

Potrebujete poradiť s riešením odpadových vôd? Môžete sa na nás obrátiť prostredníctvom kontaktného formulára, e-mailu alebo telefónnych čísel, ktoré nájdete na tejto stránke.

Ako funguje septik a prečo sa hodí práve na chatu?

Vďaka investícii do septiku nemusíte riešiť jeho prevádzku a vývoz odpadu, pretože ide o takmer bezúdržbové čistiace zariadenie, ktoré navyše funguje bez spotreby energie. A to je, najmä pri súčasných rastúcich cenách za energie nanajvýš žiaduce. Na tento šikovný projekt ale budete potrebovať stavebné povolenie na vodné dielo

Čo je septik?

Ide o vodotesnú plastovú nádrž, ktorá zhromažďuje a čistí odpadovú vodu z chaty alebo iného zariadenia. Väčšinou má okrúhly alebo hranatý tvar a tvoria ho dve až tri prepážky, medzi ktorými prúdi znečistená voda, kde dochádza k zachyteniu hrubých nečistôt a následne k predčisteniu.  

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že čím viac komôr, tým lepšie, keďže septik takto zachytí viac kalu. Časť rozloženej usadeniny odteká cez tretiu komoru von, zvyšný obsah ostáva v septiku a prebytočný kal sa vyváža fekálnym vozidlom

schematické zobrazenie princípu, na akom pracuje septik

 

Septik na chatu môže byť vhodným riešením.

Malý septik na chatu: áno alebo nie?

Rovnako ako žumpa, ani septik nie je vhodný pre majiteľov, ktorí svoju rekreačnú nehnuteľnosť využívajú takmer nonstop. Ale ak je vaša chalupa malá a nevyužívate ju príliš často, nemusíte hneď uvažovať nad nákupom domácej ČOV, s veľkou pravdepodobnosťou vám bude stačiť aj malý septik na chatu

Septik/žumpa: zhrnutie 

Nedá sa jednoznačne povedať, ktoré zariadenie bude pre vás to ideálne. Ako sa hovorí, sto ľudí, sto chutí a vždy je namieste poradiť sa s profesionálmi, ktorí s vami prehodnotia všetky za a proti. Niekomu môže vyhovovať žumpa, inému septik.

Žumpa vs. septik z pohľadu ceny

Ceny žúmp sa pohybujú približne od 450 do niekoľko tisíc, pričom treba myslieť aj na náklady spojené s vývozom odpadu. Cena týchto služieb sa líši v závislosti od lokality a frekvencie vývozov. Septiky sa dajú kúpiť približne od 500 do 2700 , ale výhodou sú nízke náklady na vývoz odpadu, keďže ten je potrebný len jeden až dvakrát do roka.

Septiky, žumpy i ČOV

Toto všetko nájdete v ponuke na asio.sk. Ste laik a potrebujete pomôcť s výberom toho správneho čistiaceho zariadenia? Neváhajte sa nám ozvať  prostredníctvom formulára uvedeného nižšie, my sa vám ozveme a poradíme. 

moderná chata uprostred hlbokého lesa
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Analyticky a precízne tvoríme lepšie prostredie

ASIO - výstava AQUA 2022

Takmer šesť desiatok vystavovateľov sa prezentovalo v dňoch utorok (14. 6.) a stredu (15.6) v trenčianskom výstavisku Expo Center na 23. ročníku …

AS Granbio 250

Termín realizácie: 2022  ČOV AS-GranBio 250 Gelej bola vybudovaná pre dve čerpacie stanice Shell na ľavej strane diaľnice v smere z Košíc …

chlapec umývajúci si ruky v čistej vode

Znečistenie vody trápi nejednu krajinu. Efektívnym riešením je čistička odpadových vôd. Bez čistiarní odpadových vôd by sme už dnes nedokázali existovať. Niet …

muž sediaci na móle sleduje pokojnú hladinu jazera s horami v pozadí

Až 70 % povrchu Zeme je tvoreného vodou, základným elementom života našej planéty. Väčšina je súčasťou slaných oceánov a morí, zatiaľ čo …

Späť na úvod