Čistička odpadových vôd: problémy s odpadovou vodou budú raz-dva vyriešené

chlapec umývajúci si ruky v čistej vode
Znečistenie vody trápi nejednu krajinu. Efektívnym riešením je čistička odpadových vôd.

Bez čistiarní odpadových vôd by sme už dnes nedokázali existovať. Niet sa čomu čudovať, znečistenie vody predstavuje celosvetový problém, ku ktorému sa musíme postaviť čelom.  Mnohé domácnosti sa preto rozhodli investovať do domácej čistiarne odpadových vôd. 

Ak aj vy rozmýšľate, že si zaobstaráte ČOV, určite vás budú zaujímať informácie. Tie si rozoberieme v tomto článku, tak veríme, že bude pre vás prínosom. Poďme teda k veci.

 

Čistička odpadových vôd: ako funguje?

Okrem tovární sa na znečistení vody denne podieľajú domácnosti i ubytovacie zariadenia. Hotely, ktoré z rôznych dôvodov nemôžu byť napojené na kanalizačný systém, majú vlastnú čističku. Čo sa týka domácnosti, využijete ju na čistenie odpadovej vody zo sprchy, vane, umývadla, umývačky riadupráčky, toalety a podobne. Túto vodu môžete potom vypustiť do potoka, alebo odvádzať do zeme cez vsakovaciu studňu.

Domová ČOV je pohodlnejšou a lacnejšou alternatívou k septikom a žumpám, z ktorých je potrebné vodu previezť do čistiarne, čo môže byť pre mnohých náročné. Čističku odpadových vôd môžete umiestniť v blízkosti domova alebo pod zem a napojíte ju na kanalizáciu. 

Odpadové vody a ich čistenie

Proces čistenia zahŕňa niekoľko procesov, no budeme sa venovať trom základným:

  • fyzikálne procesy,
  • biologické procesy,
  • chemické procesy.
 

Čistička odpadových vôd: ako pracuje a čo to obnáša?

Keď sa znečistená voda dostane do čističky, najskôr dochádza k mechanickému čisteniu, teda oddeleniu pevných častíc. Používajú sa na to rôzne filtre, sitá, sedimentačné nádrže, ktoré tieto pevné látky zachytávajú. 

Nasleduje biologická fáza – podieľajú sa na nej prospešné baktérie vytvárajúce kal. Prívod kyslíka vytvára ideálne podmienky pre rozmnožovanie mikroorganizmov, ktoré požierajú odpad a rozkladajú tuky. Výhodou je, že eliminujú zápach a dokážu rozložiť aj látky, ako je napríklad čpavok. 

Posledným procesom je chemická fáza. Za pomoci chemických zlúčenín sa vyvolávajú rôzne reakcie (neutralizácia, dezinfekcia, eliminácia fosfátov, odželeznenie atď.) v závislosti od toho, aké látky je potrebné z vody odstrániť.

Čistička odpadových vôd sa skladá z týchto častí

 Určite vás bude zaujímať čistička odpadových vôd na kľúč

Asio má v ponuke malé domové ČOV, ktoré je možné použiť na čistenie splaškových odpadových vôd z domácností, obytných lokalít a ubytovacích zariadení (chaty, penzióny, priváty).

K dispozícii máme však aj priemyselné ČOV, ktoré poslúžia ako domové čističky v obciach, ktoré nemajú možnosť napojenia na kanalizáciu. Medzi kľúčové výhody patria riešenia na mieru, prevádzková spoľahlivosť, kvalitná projektová dokumentácia, čistejšie prostredie bez zápachu a, samozrejme,  nízka spotreba elektrickej energie, na ktorú sa v súčasnej dobe pozerá mnoho ľudí. No a aby sme nezabudli, klientom poskytujeme aj podporu a poradenskú činnosť pri prevádzkovaní ČOV.  


Čistička odpadových vôd: rozmery, ktoré vám budú vyhovovať

K dispozícii sú, samozrejme, rôzne rozmery, ktoré budú vyhovovať menším i väčším rodinám a zariadeniam. Domácnostiam s 2 až 5 členmi postačí čistička s rozmermi ø1200 x 2020 mm a hmotnosťou 150 kg. Prevádzkovatelia väčších chát a penziónov by mali siahnuť po čističke so základnými rozmermi ø1900 × 2820 mm a hmotnosťou 380 kg. Táto veľkosť je určená pre 8 – 18 osôb.

Čistenie ČOV vo všeobecnosti

Vo všeobecnosti možno povedať, že odkalenie a čistenie ČOV závisí od konkrétneho výrobcu a konštrukčných možností daného zariadenia. Ako zistíte, že je nutné ju vyčistiť? Podľa kalu. Ak je ho prebytok, zapácha, má čiernu alebo svetložltú farbu, nesedimentuje a je zmiešaný s čistou vodou, treba ho odstrániť. Na to, aby zariadenie efektívne čistilo vodu, musíte použiť kalové čerpadlo, celý obsah odčerpať, vyčistiť čističku a až tak znova používať.

Kal vo veľkej nádrži s odpadovou vodou
V biologickej fáze čistenia vody dochádza k tvorbe kalu

Čistička odpadových vôd: údržba AS-iNutricut

Domáce ČOV sú nenáročné na údržbu. Ako sme už spomenuli, AS-iNutricut má kompletne automatickú prevádzku bez nutnosti zabezpečovania komplikovanej prepravy veľkého množstva kalu. S jeho likvidáciou si poradí integrované odvodňovacie zariadenie, ktoré zabezpečuje odťah a akumuláciu kalu v odvodnenej forme do oddeleného zariadenia. 

AS-iNutricutAS-VARIOcompBC4 BASIC SUM
prvá inteligentná smart ČOV na Slovenskujednoduchá manipulácianajmenšia samonosná čistička
automatická regulácia množstva aktivovaného kalunízka cenavhodná pre trvalo obývané objekty
možnosť diaľkového dohľadu nad ČOVnízke prevádzkové nákladymanuálne nastaviteľný režim chodu
plnoautomatická prevádzkasamonosné prevedeniejednoduchá inštalácia
vhodná pre 2 – 5 ľudívhodná pre 3 – 7 ľudívhodná pre 2 – 4 ľudí
Tabuľka: Kľúčové prednosti predností rôznych druhov čističiek

 

Hľadáte spoľahlivého a osvedčeného výrobcu ČOV? Čistička odpadových vôd na kľúč dnes nie je žiadny problém. Prezrite si našu ponuku, alebo nás kontaktujte prostredníctvom formulára uvedeného nižšie, my sa vám ozveme a poradíme. 

Analyticky a precízne tvoríme lepšie prostredie

Takmer šesť desiatok vystavovateľov sa prezentovalo v dňoch utorok (14. 6.) a stredu (15.6) v trenčianskom výstavisku Expo Center na 23. ročníku …

Termín realizácie: 2022  ČOV AS-GranBio 250 Gelej bola vybudovaná pre dve čerpacie stanice Shell na ľavej strane diaľnice v smere z Košíc …

Až 70 % povrchu Zeme je tvoreného vodou, základným elementom života našej planéty. Väčšina je súčasťou slaných oceánov a morí, zatiaľ čo …

V novembri sme uskutočnili naše každoročné odborné ASIO semináre v Bratislave aj v Žiline. Seminár v Košiciach sme vzhľadom na epidemické opatrenia …